Ethiopian Airlines & Skylight Hotel

  • Exam and result
  • Ethiopia

Ethiopian Airlines Call For Practical Exam and Recruitment 

Position 1 – Jr.Driver/Assistant GSE Operator(Call For Practical Exam)

AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE APPLIED AND TAKEN WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE FOR THE POSITION OF JR. DRIVER /ASSISTANT GSE OPERATOR ON MAY 10, 2024, THE FOLLOWING LISTED CANDIDATES   REQUESTED TO COME FOR PRACTICAL EXAM PER THE BELOW SCHEDULE.
LOCATION: ETHIOPIAN AIRLINES HEAD QUARTER, ETHIOPIAN AIRPORT ENTERPRISE BUILDING (RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE)

DATE & TIME: ONLY PER THE BELOW GIVEN SCHEDULE (REFER YOU DATE & TIME SCHEDULE FORM THE TABLE BELOW)
AND, IF YOUR NAME IS NOT LISTED BELOW, IT MEANS THAT YOU HAVE NOT BEEN PASSED THE WRITTEN EXAMINATION AND WE THANK YOU FOR YOUR INTEREST TO WORK FOR ETHIOPIAN AIRLINES GROUP.

PLEASE NOTE THAT:
CANDIDATES SHOULD ARRIVE ON TIME! ANY CANDIDATE WHO ARRIVES LATER THAN THE MENTIONED TIME WILL NOT BE ENTERTAINED.
CANDIDATES WHO COME BEFORE OR AFTER THE SCHEUDLED DATE WILL NOT BE ENTERTAINED!
CANDIDATES SHOULD COME UP WITH ORIGINAL RENEWED KEBELE ID OR DRIVING LICENCE OR PASSPORT OR ANY OTHER LEGAL AND VALID DOCUMENT THAT SHOW YOUR IDENTITIFY.
MALE CANDIDATES ARE REQUIRED TO COME WITH PROPER BUSINESS ATTIRE AND CLEAN-CUT HAIR AND FULLY SHAVED BEARD.
FEMALE CANDIDATES WITH FORMAL HAIR AND DRESSING STYLE WILL ONLY BE ACCEPTED.
CANDIDATES WHO FAIL TO MEET THE ABOVE REQUIREMENTS WILL BE AUTOMATICALLY DISQUALIFIED FROM THE PROCESS.

IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION, IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS UPON DISCOVERY OF THE FACT.

NO
FULL NAME
PRACTICAL EXAM SCHEDULE
1
ABDO KELIL MOHAMED
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
2
W/MARIAM GEBRE LANKA
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
3
DAWIT MEHARI GEBRE
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
4
AYALEW YIFRU BETE
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
5
TAMIRAT ZELEKE METORE
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
6
MINYICHEL GETENET TESSEMA
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
7
MILKESA ASEFA DABA
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
8
HUSEN YESUF MOHAMMED
MONDAY JUNE 17, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
9
ALEMAYEHU AYIKA ARON
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
10
HABTAMU MENGESHA MEKONNEN
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
11
TEMESGEN AMEDE WASE
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
12
HAYLU SETEGN ARGAGAW
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
13
ASHENAFI TESHOME YEMANE
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
14
GIRUM ZENEBE MEKONNEN
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
15
ABREHAM LAKEW HAILE
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
16
YOSEF GASHAW TEFERA
MONDAY JUNE 17, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
17
YOHANNES KEBEDE MINDAHUN
MONDAY JUNE 17, 2024   @02:00 PM IN THE AFTERNOON
18
ADANE NECHO NEGA
MONDAY JUNE 17, 2024   @02:00 PM IN THE AFTERNOON
19
YOHANNES GEBREMESKEL BIFA
MONDAY JUNE 17, 2024   @02:00 PM IN THE AFTERNOON
20
ZEMEDKUN GENET YITAFERU
MONDAY JUNE 17, 2024   @02:00 PM IN THE AFTERNOON
21
DEREJE DEBELE MITIKU
MONDAY JUNE 17, 2024   @02:00 PM IN THE AFTERNOON
22
KALKIDAN SEID YIMER
MONDAY JUNE 17, 2024   @02:00 PM IN THE AFTERNOON
23
MESFIN CHAFO CHAKE
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
24
EFREM MAMO WELDEBERHAN
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
25
ATERSAGN EWNETE YIHUNIE
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
26
ELIYAS SULEMAN AHEMED
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
27
YALEW ABEBE HABTEWOLD
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
28
TEMESGEN DESSALEGN ABREHAM
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
29
TEWODROS SETEHEGN MIHERETE
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
30
DEMEKE DESALEGN ADMAS
TUESDAY JUNE 18, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
31
ABEL HAILEMARIYAM KASSA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
32
EPHREM ESHETU MENBERU
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
33
ZERIHUN ZAFU ZERA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
34
BILELEGN MOHAMMED AHEMED
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
35
SOLOMON TAFESSE ALTAYE
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
36
AMESALE CHAKA HIULA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
37
BANTAMELAK ESHETE L/MARIYAM
TUESDAY JUNE 18, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
38
FIKADU TESHOME MOLLA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
39
DAGNINET MAREW MITIKU
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
40
GESESE DAMTEW TESEMA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
41
DEBELA  BERHANU DERESA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
42
WORKU YISMAW ALEM
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
43
ZEWDU ABERA DAGNE
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
44
FIKADU NEGASA DUNFA
TUESDAY JUNE 18, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
45
DEMEKE KEMSURE GUCHO
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
46
DANIEL LEGESE DINEGDE
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
47
ESKINDRE MEKONNEN DEMESE
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
48
KASSAHUN YITAYEHU AZMERAW
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
49
ABDELSEMED MUNUTA MELESE
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
50
AMSALU ADDISU BISET
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING

51
YISAK WUBAYEHU WOLDEGIYORGIS
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
52
BISRAT MASHILE YEHUALA
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
53
MOHAMMED SEID ALI
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
54
ADANE ASEFA GELAW
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
55
TEZERASH FANTAHUN TSELA
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
56
HENOK GUBENA FETENE
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
57
HULGIZE MEKONNEN KELKAY
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
58
AMARE ASHIKO GEMERO
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
59
TESFA  NEGASH NEGI
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
60
HABTAMU KASA DEMISSE
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
61
FENTAW SISAY GETAHUN
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
62
BIRHANU ABERA OASHE
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
63
SOLOMON CHALA GONFA
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
64
SISAY SHEWA LEMMA
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
65
ANIMUT ADERAW TEFERA
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
66
ABEBE GEZAHEGN GASHAW
WEDNESDAY JUNE 19, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
67
AYALEW SIMEGN ANLEY
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
68
BUSHURA NEGASH AMDISSA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
69
YESHIENGIDA SEYOUM LEMA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
70
ESHETU MELESE KARA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
71
BAZEZEW MENGISTE  MEKONNEN
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
72
YOHANNES BEWKETU CHANE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
73
MASRESHA ERKU MELESE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
74
FITSUM KASSA AGIDE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
75
DANIEL BEWKETU WOLDEHANA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
76
YENENEH TILAHUN TIRUNEH
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
77
SHUMET ATELE DEMIS
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
78
HABTAMU ASNAKE MESELU
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
79
TIBLETE ASFAW DERGE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
80
BINIYAM TESHOME GEBRE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
81
BINYAM TADELE GADISA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
82
NIYANK TAGESE ABETU
THURSDAY JUNE 20, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
83
ZELEKE MUSSIE TERSIT
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
84
ENGIDAWORK BELAYE BIHONEGN
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
85
MERESA ABREHAM KELELEW
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
86
ALEMAYEHU YIRDA HORDOFA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
87
HAILYE ZEBENE TIRFE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
88
WORKU TAYE DEREJA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
89
EDILU UJUJE SAPENA
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
90
YOHANNES YEBELTAL KEBEDE
THURSDAY JUNE 20, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON

Job Position 2 – Jr.Desktop Technician(Call For Recruitment)

AMONG THOSE APPLICANTS WHO APPLIED & Interviewed FOR THE POSITION OF JR. DESKTOP TECHNICIAN on June 14, 2024THE FOLLOWING LISTED APPLICANTS ARE REQUESTED TO REPORT TO ETHIOPIAN AIRLINES HQ, GROUP RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE AS PER THE BELOW DATE & TIME SCHEDULE.
REPORTING PLACE:
ETHIOPIAN AIRLINES HQ, GROUP RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE
REPORTING DATE & TIME:
MONDAY JUNE 17, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING
AND, IF YOUR NAME IS NOT LISTED BELOW, IT MEANS THAT YOU HAVE NOT BEEN SELECTED FOR THE NEXT PROCESS AND WE THANK YOU FOR YOUR INTEREST TO WORK FOR ETHIOPIAN AIRLINES GROUP.

NOTE:
APPLICANTS SHOULD BRING ORIGINAL & COPY THEIR RENEWED KEBELE ID & TWO PASSPORT SIZED PHOTOGRAPHS.
CANDIDATES SHOULD ARRIVE ON TIME. ANY CANDIDATE WHO ARRIVES LATER THAN THE MENTIONED DATE & TIME WILL NOT BE ENTERTAINED.
CANDIDATES SHOULD COME WITH PROPER BUSINESS ATTIRE AND GROOMING.

IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS AT ANY STAGE UPON DISCOVERY OF THE FACT.
NO
NAME
1
MEBEA HAILU MAMO
2
MULUKAL GEMECHU DEMA
3
ABENEZER ELIAS ABATE
4
SERKALEM WAGNEW WUBNEH

Ethiopian Skylight Hotel Call For TL CB Interview

Position 3 – TL Training and Development(Competency Based Interview (CBI))

Among those candidates who submitted their application and taken Written exam for the position of TL Training and Development the following listed applicants are requested to come for Competency Based Interview (CBI) on Wednesday June 19, 2024, in the Morning & in the afternoon at Ethiopian Skylight Hotel.
Notes:
REPORTING TIME: The candidates are requested to report on Wednesday June 19, 2024, at the aforesaid venue (Ethiopian Skylight Hotel) as per the below schedule.
Ethiopian Skylight Hotel has admitted the candidates for the Interview Examination based on information furnished during the application period. The eligibility of the candidates with regards to upper age, qualification and experience etc. will be re-verified at the time of second round documents verification.

Appearing for interview will not vest any right on the candidates for claiming her/his eligibility in fulfilling the criteria.
ALL CANDIDATES ARE REQUIRED TO BRING THE ORIGINAL DOCUMENTS (EDUCATIONAL CREDENTIALS, WORK EXPERIENCE LETTER TO THE INTERVIEW, NOT COPIES.
If at any stage during the selection process and/or even after job offer, it is found that any information furnished in the application is false / incorrect or if according to Ethiopian Skylight Hotel, the candidate does not satisfy the eligibility criteria for the post, her/his candidature will be cancelled.

1: Fikirte Getachew Demisse
TL Training and Dev’t
Human Resource 19-Jun-24 9:00 AM
ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL

2: Alelign Aschale Wudie TL Training and Dev’t Human Resource 19-Jun-24 9:30 AM
ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL

3: Yared Haregewoin Aynalem
TL Training and Dev’t
Human Resource 19-Jun-24 11:00 AM
ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL

4: Mekoyet likinaw Tegegne
TL Training and Dev’t Human Resource 19-Jun-24 11:30 AM ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL

5:  Bekalu Azene
TL Training and Dev’t Human Resource 19-Jun-24 12:00 PM ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL

6: Tegene Solomon Endale
TL Training and Dev’t Human Resource 19-Jun-24 2:00 PM ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL

7: Tsegaye Tefera
TL Training and Dev’t
Human Resource 19-Jun-24 2:30 PM
ETHIOPIAN SKYLIGHT HOTEL
Ethiopian Skylight Hotel Human Resources Department